گزارش مالی مجمع کمیته را به چالش کشید/انتقاد «دبیر» و پاسخ «رئیس»

به گزارش خبرنگار مهر، چهل و نهمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک به ریاست سیدرضا صالحی امیری وزیر ورزش و با حضور سید حمید سجادی وزیر ورزش در آکادمی ملی المپیک آغاز شد. علاوه بر صالحی امیری و سجادی دیگر مدیران کمیته و وزارت همراه با روسای فدراسیون های ورزشی هم در این مجمع حضور دارند.

حضور دبیرکل و غیبت سرپرست فوتبال

کیکاوس سعیدی دبیر کل کمیته ملی الملیک و سرپرست آکادمی ملی المپیک به دلیل ابتلا به کرونا به صورت وبینار در جریان این مجمع قرار می گیرد.  نمایندگان کمیسیون ورزشکاران همراه با مهران تیشه گران رئیس فدراسیون ناشنوایان و میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون فوتبال از غایبان مجمع بودند. به جای سرپرست فدراسیون فوتبال، کامرانی فر دبیرکل او حضور یافته بود.

نیاز ورزش برنامه استراتژیک است

در آغاز مجمع سیدرضا صالحی امیری ضمن تقدیر از اعضای مجمع و کسانی که در راه اعتلای ورزش تلاش می کنند، گفت: امروز اساس و اصول موفقیت مدیران به برنامه استراتژیک نیاز دارد، از سال ٩۶ برنامه استراتژیک کمیته را تدوین کردیم و در گام اول انسجام و تعامل میان کمیته و وزارت ورزش را مورد تاکید قرار دادیم.

وی ادامه ادامه داد: در پایان ماموریت چهار ساله ام تاکید می کنم که تنها راه تداوم موفقیت ورزش پذیرش همین استراتژیک است.

تغییر استراتژی کمیته ملی المپیک

صالحی امیری با تاکید بر اینکه طی چهار سال گذشته از نفاق دوری و بر مبنای هماهنگی و تعامل با وزارت ورزش پیگیر اهداف و ماموریت ها بودیم، خاطرنشان کرد: استراتژیک تغییر را به جای ثبات در برخی موارد سرلوحه قرار دادیم، در این زمینه خروج از مدال آوری محض و اجتماعی کردن ورزش را مبنای کار قرار دادیم، حضور قهرمانان و مربیان در دل حوادث و بودن در کنار هم به آنها هویت اجتماعی می دهد.

اقدامات صالحی امیری در کمیته المپیک

رئیس کمیته ملی المپیک از تاسیس موزه ملی ورزش به عنوان یکی از اقدامات پایه ای و اساسی در مدیریت چهار ساله یاد کرد و اینکه در آستانه المپیک از جام ارجان رونمایی و آن را به جهان معرفی کردیم.

تدوین تاریخ شفاهی، برگزاری بیش از ۴٠٠ نشست با مقامات بین المللی و افزایش قابل توجه بودجه کمیته ملی المپیک از دیگر مواردی بود که صالحی امیری در تشریح گزارش عملکرد کمیته از انها یاد کرد. وی در این زمینه از نظام تخصیص بودجه به فدراسیون ها یاد کرد که برای نخستین بار در دوره وی ملاک حمایت مالی از فدراسیون ها قرار گرفت.

فعالیت ۱۸ کمیسیون برای نظرات مشورتی

صالحی با تاکید در اینکه خدمات آموزشی از دیگر گام هایی بود که کمیته ملی المپیک در برنامه داشت به تشکیل و آغاز به کار کمیسیون های ١٨ گانه اشاره کرد که به عنوان بازوان مشورتی کمیته فعالیت داشتند.

رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه طی این مدت رسانه را رکن چهارم ورزش لحاظ کردیم، تصریح کرد: توجه به جایگاه رسانه گام چهارمی بود که در قالب برنامه های استراتژیک برداشتیم.

ارزیابی عملکرد کمیته ملی المپیک

در ادامه مجمع کمیته ملی المپیک و پس از ارائه گزارش عملکرد این کمیته توسط سید رضا صالحی امیری، فرم هایی به منظور ارزیابی و اظهار نظر اعضای مجمع در مورد عملکرد کمیته در اختیار آنها گذاشته شد تا تکمیل کنند.

در این بخش از مجمع صالحی امیری در تکمیل گزارش مالی گفت: ۶۰ درصد از مجموع بودجه ای که طی چهار سال از دولت دریافت کردیم به فدراسیون ها اختصاص داده شد، ۲۰ درصد هزینه پرسنلی شد ‌و ۲۰ درصد هم هزینه توسعه زیرساخت ها و تجهیزات شد.

دبیر خواستار شفاف سازی بودجه کمیته شد

در بخش تشریح گزارش مالی، علیرضا دبیر خواستار تفکیک کامل بودجه و اعلام بودجه متفرقه از سال ۹۶ تاکنون شد، وی با تاکید بر اینکه گزارش بودجه مشکل دارد گفت که باید مشخص شود بودجه قهرمانی چقدر بوده است.

در واکنش به این صحبت دبیر، طاهره طاهریان گفت که می توانید بعدا به کمیته مراجعه کرده و توضیح لازم را بگیرید.

دبیر اما با این مسئله مخالفت کرد و گفت: ما که نتوانستیم خدمت اعضای هیات اجرایی برسیم اما مجمع جای این صحبت هاست و باید همه چیز مشخص شود. 

دبیر همچنین در واکنش به اعتراض یکی از اعضای مجمع گفت: ماشالله اینجا همه «اوستا» هستند اما باید مشخص شود که دقیقا بودجه قهرمانی و متفرقه چقدر بوده است.

صالحی امیری پاسخ رئیس فدراسیون کشتی را داد

با ادامه پیدا کردن صحبت های دبیر و اعتراضاتی که به بحث بودجه داشت، صالحی امیری به موضوع ورود کرد و  شخصا گزارشی از مسایل مالی و هزینه های صرف شده ارائه داد.

در این بخش صالحی امیری گفت: مجموع بودجه مصوب ۱۴۰۰، ۲۱۶ میلیارد است که ۱۴۴ ردیف اصلی است و ۵۰ میلیارد برای برگزاری رویداد است که حدود ۳۰ میلیارد ارز گرفتیم بقیه هزینه هواپیما و البسه و سایر هزینه ها شد. حدود ۵۰ میلیارد تومان بودجه قهرمانی بود که پرداخت شد.

انتقاد از عملکرد هیات اجرایی

در ادامه علیرضا دبیر مجدد نسبت به عملکرد هیات اجرایی در مورد مسایل مالی انتقاد کرد.  وی گفت: امسال از ۱۶۷ میلیارد ۵۰ میلیارد به فدراسیون ها دادید چطور می شود چطور بعد ۴ سال متفرقه ها ببشتر می شود. کل بودجه کمیته بودجه قهرمانی است پس بودجه قهرمانی چقدر بوده است، چرا می گویید همه آن قهرمانی بوده است؟ من به آقای بابایی و آقا سید گفتم اینجا مجمع است جایی که حسابرس باید صحبت کند مسئول مالی نباید صحبت کند.

بابایی در این مورد گفت: ما یک ردیف متفرقه داریم که تمام آن هم برای قهرمانی است تا وقتی می خواهیم کاروانی را اعزام کنیم بتوانیم پوشش دهیم. کمیته المپسک چون ردیف اصلی پاسخگوی یک سری رویدادهای مهم را نمی دهد درخواست متفرقه کردیم و با تدبیر دکتر صالحی امیری ردیف متفرقه را به ردیف اصلی تزریق کردیم. در سال ۱۴۰۰ قهرمانی ۶۸ و ۶۰۰ بوده  در حالیکه دبیر به این موضوع اعتراض داشت. صدای وی قطع شد و خبرنگاران که در سالن پایین حصور داشتند نتوانستند صدای وی را از تلویزیون بشنوند.

گلایه دبیر از وزارت ورزش

دبیر در ادامه به صالحی امیری گفت: من حضرتعالی را به عنوان مدیر قوی می شناسم. من هم جای شما بودم حتما این کار را می کردم. از وزارت ورزش هم گلایه داریم.  اینجا مجمع است و حق فدراسیون هاست بودجه خود را بخواهند. در بودجه متفرقه دست رییس باز است. وقتی قهرمان المپیک شدم چیزی نخواستم اما باید برای مجموعه زیر دستم حقش را بگیرم. بعد حرف که زدم گفتند سهم خواه است. من به آقایان هیات اجرایی به تک تک شما نقد دارم.

دبیر افزود: بودجه قهرمانی در سال ۹۶، سی و سه میلیارد بوده و بودجه متفرقه ۱۱ میلیارد بوده این بودجه الان باید به چه رقمی می رسید؟ من روی شاخص ها حرف دارم مالی نباید در این مجمع صحبت کند حسابرس باید حرف بزند.

رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: امدید شاخص ۱۰۰۰ گذاشتید، تکواندو ۹۹۹ شده بودجه اش را گرفته نوش جانش. اما چرا کشتی که ۱۸۰۰ را رد می کند را نگه می دارید؟ آقای کیکاووس سعیدی غیرواقع حرف می زند اقای نوبخت به فدراسیون ما آمد و ۷ و نیم میلیارد به ما داد ما از ترسمان گفتیم به کمیته بدهید که آن ها به ما بدهند. بعد اقای کیکاووس سعیدی ان را جزو اضافه تخصیص به کشتی می گذارد. کجا ۲۲۵ درصد دادید؟

دبیر افزود: هیات اجرایی بودجه ما را ۴ میلیارد می گذارد. آیا خرج یک اعزام می شود؟ من برای هر سفر ۷ میلیارد هزینه داریم بعد ۴ میلیارد می دهید؟ بعد ۲ میلیارد می دهید منت می گذارید؟

بعد از صحبت های علیرضا دبیر و به منظور مدیریت بیشتر مجمع، صالحی امیری از اعضای مجمع خواست که به خاطر دستورالعمل های زیاد مجمع کمتر صحبت کنند تا فرصت برای رسیدگی به همه محورها از دست نرود. وی البته توضیح کاملی هم از پیچیدگی های مالی ارائه کرد و گفت: صحبت های دبیر را قبول داریم اما منابع ورزش همین است، دولت قبل و فعلی ورزش کمک لازم را داشتند اما بیشتر از این در توان شان نیست، بودجه اصلی و لازم ورزش ۱۰۰ میلیون دلار است که هزینه یک فدراسیون در اروپاست.

صالحی امیری همچنین تاکید کرد که اولویت ما همیشه کشتی بوده است و از این به بعد هم باید این حمایت وجود داشته باشد.

انتقادات رئیس فدراسیون هاکی پذیرفته نشد

در حالی که صالحی امیری صحبت می‌کرد، قدیمی رئیس فدراسیون هاکی اعتراض کرد. صالحی امیری در جواب گفت که انتقادات قدیمی وارد نیست و او حرف قدیمی را متوجه نمی‌شود که چرا باید هاکی را به انتهای جدول. بودجه به صدر برساند. صالحی امیری همچنین به کنایه از داورزنی و علی مرادی گفت که بودجه خود را به هاکی بدهند.

بحث و کش ‌و قوس در مورد مسائل مالی در ادامه بیشتر شد طوریکه علیپور و باقرزاده هم به موضوع ورود کردند.  در این میان دبیر مجدد خطاب به برخی اعضای هیات اجرایی که پستی ندارد، صحبت هایی مطرح کرد.

ادامه مجادله دبیر با اعضای هیات اجرایی

این انتقادات در حال مطرح شدن بود که عزیزی رییس فدراسیون گلف نسبت به روندی که در پیش گرفته شده بود، انتقاد کرد و گفت: مجمع از حالت رسمی خارج شده و به گفتگوی دو نفره تبدیل شده است، آقای صالحی امیری لطفا خودتان مجمع را دست بگیرید تا به همه برنامه ها برسیم. 

در ادامه مجید شایسته صحبت های انتقادی و مداوم مطرح شده را مورد نقد قرار داد ‌و با یادآوری اقداماتی مانند بازسازی آکادمی، رسیدگی به وضعیت کمیته و … از تمام اقدامات انجام شده برای رسیدگی به وضعیت زیر ساخت ها را مرور کرد و خطاب به دبیر گلت: علی جان، شما قوی هستی و می توانی بودجه بگیری، بقیه فدراسیون ها به خاطر شرایط رشته های شان نمی توانند بودجه بگیرند، همین مسئله باعث‌ آسیب آنها شده بود به همین دلیل طی این مدت سعی کردیم به آنها توجه بیشتری داشته باشیم.

پاسخ شایسته به دبیر

شایسته مجدد خطاب به دبیر گفت: هیات اجرایی فقط از شما رای اعتماد نگرفته است، از همه اعضای مجمع رای گرفته است، اینکه بخواهید با یک جمله اعضای هیات اجرایی را در این مجمع به این بزرگی زیر سوال ببرید، اصلا درست نیست.

گزارش کامل این مجمع در همین خبر منتشر خواهد شد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.