چالش گزارش مالی کمیته و تصمیم جنجالی/ انتقاد «دبیر» و پاسخ «رئیس»

به گزارش خبرنگار مهر، چهل و نهمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک به ریاست سیدرضا صالحی امیری وزیر ورزش و با حضور سید حمید سجادی وزیر ورزش در آکادمی ملی المپیک برگزار شد. علاوه بر صالحی امیری و سجادی دیگر مدیران کمیته و وزارت همراه با روسای فدراسیون های ورزشی هم در این مجمع حضور داشتند.

حضور دبیرکل و غیبت سرپرست فوتبال

کیکاوس سعیدی دبیر کل کمیته ملی الملیک و سرپرست آکادمی ملی المپیک به دلیل ابتلا به کرونا به صورت وبینار در جریان این مجمع قرار می گیرد.  نمایندگان کمیسیون ورزشکاران همراه با مهران تیشه گران رئیس فدراسیون ناشنوایان و میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون فوتبال از غایبان مجمع بودند. به جای سرپرست فدراسیون فوتبال، کامرانی فر دبیرکل او حضور یافته بود.

نیاز ورزش برنامه استراتژیک است

در آغاز مجمع سیدرضا صالحی امیری ضمن تقدیر از اعضای مجمع و کسانی که در راه اعتلای ورزش تلاش می کنند، گفت: امروز اساس و اصول موفقیت مدیران به برنامه استراتژیک نیاز دارد، از سال ٩۶ برنامه استراتژیک کمیته را تدوین کردیم و در گام اول انسجام و تعامل میان کمیته و وزارت ورزش را مورد تاکید قرار دادیم.

وی ادامه ادامه داد: در پایان ماموریت چهار ساله ام تاکید می کنم که تنها راه تداوم موفقیت ورزش پذیرش همین استراتژیک است.

تغییر استراتژی کمیته ملی المپیک

صالحی امیری با تاکید بر اینکه طی چهار سال گذشته از نفاق دوری و بر مبنای هماهنگی و تعامل با وزارت ورزش پیگیر اهداف و ماموریت ها بودیم، خاطرنشان کرد: استراتژیک تغییر را به جای ثبات در برخی موارد سرلوحه قرار دادیم، در این زمینه خروج از مدال آوری محض و اجتماعی کردن ورزش را مبنای کار قرار دادیم، حضور قهرمانان و مربیان در دل حوادث و بودن در کنار هم به آنها هویت اجتماعی می دهد.

اقدامات صالحی امیری در کمیته المپیک

رئیس کمیته ملی المپیک از تاسیس موزه ملی ورزش به عنوان یکی از اقدامات پایه ای و اساسی در مدیریت چهار ساله یاد کرد و اینکه در آستانه المپیک از جام ارجان رونمایی و آن را به جهان معرفی کردیم.

تدوین تاریخ شفاهی، برگزاری بیش از ۴٠٠ نشست با مقامات بین المللی و افزایش قابل توجه بودجه کمیته ملی المپیک از دیگر مواردی بود که صالحی امیری در تشریح گزارش عملکرد کمیته از انها یاد کرد. وی در این زمینه از نظام تخصیص بودجه به فدراسیون ها یاد کرد که برای نخستین بار در دوره وی ملاک حمایت مالی از فدراسیون ها قرار گرفت.

فعالیت ۱۸ کمیسیون برای نظرات مشورتی

صالحی با تاکید در اینکه خدمات آموزشی از دیگر گام هایی بود که کمیته ملی المپیک در برنامه داشت به تشکیل و آغاز به کار کمیسیون های ١٨ گانه اشاره کرد که به عنوان بازوان مشورتی کمیته فعالیت داشتند.

رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه طی این مدت رسانه را رکن چهارم ورزش لحاظ کردیم، تصریح کرد: توجه به جایگاه رسانه گام چهارمی بود که در قالب برنامه های استراتژیک برداشتیم.

ارزیابی عملکرد کمیته ملی المپیک

در ادامه مجمع کمیته ملی المپیک و پس از ارائه گزارش عملکرد این کمیته توسط سید رضا صالحی امیری، فرم هایی به منظور ارزیابی و اظهار نظر اعضای مجمع در مورد عملکرد کمیته در اختیار آنها گذاشته شد تا تکمیل کنند.

در این بخش از مجمع صالحی امیری در تکمیل گزارش مالی گفت: ۶۰ درصد از مجموع بودجه ای که طی چهار سال از دولت دریافت کردیم به فدراسیون ها اختصاص داده شد، ۲۰ درصد هزینه پرسنلی شد ‌و ۲۰ درصد هم هزینه توسعه زیرساخت ها و تجهیزات شد.

دبیر خواستار شفاف سازی بودجه کمیته شد

در بخش تشریح گزارش مالی، علیرضا دبیر خواستار تفکیک کامل بودجه و اعلام بودجه متفرقه از سال ۹۶ تاکنون شد، وی با تاکید بر اینکه گزارش بودجه مشکل دارد گفت که باید مشخص شود بودجه قهرمانی چقدر بوده است.

در واکنش به این صحبت دبیر، طاهره طاهریان گفت که می توانید بعدا به کمیته مراجعه کرده و توضیح لازم را بگیرید.

دبیر اما با این مسئله مخالفت کرد و گفت: ما که نتوانستیم خدمت اعضای هیات اجرایی برسیم اما مجمع جای این صحبت هاست و باید همه چیز مشخص شود. 

دبیر همچنین در واکنش به اعتراض یکی از اعضای مجمع گفت: ماشالله اینجا همه «اوستا» هستند اما باید مشخص شود که دقیقا بودجه قهرمانی و متفرقه چقدر بوده است.

صالحی امیری پاسخ رئیس فدراسیون کشتی را داد

با ادامه پیدا کردن صحبت های دبیر و اعتراضاتی که به بحث بودجه داشت، صالحی امیری به موضوع ورود کرد و  شخصا گزارشی از مسایل مالی و هزینه های صرف شده ارائه داد.

در این بخش صالحی امیری گفت: مجموع بودجه مصوب ۱۴۰۰، ۲۱۶ میلیارد است که ۱۴۴ ردیف اصلی است و ۵۰ میلیارد برای برگزاری رویداد است که حدود ۳۰ میلیارد ارز گرفتیم بقیه هزینه هواپیما و البسه و سایر هزینه ها شد. حدود ۵۰ میلیارد تومان بودجه قهرمانی بود که پرداخت شد.

انتقاد از عملکرد هیات اجرایی

در ادامه علیرضا دبیر مجدد نسبت به عملکرد هیات اجرایی در مورد مسایل مالی انتقاد کرد.  وی گفت: امسال از ۱۶۷ میلیارد ۵۰ میلیارد به فدراسیون ها دادید چطور می شود چطور بعد ۴ سال متفرقه ها ببشتر می شود. کل بودجه کمیته بودجه قهرمانی است پس بودجه قهرمانی چقدر بوده است، چرا می گویید همه آن قهرمانی بوده است؟ من به آقای بابایی و آقا سید گفتم اینجا مجمع است جایی که حسابرس باید صحبت کند مسئول مالی نباید صحبت کند.

بابایی در این مورد گفت: ما یک ردیف متفرقه داریم که تمام آن هم برای قهرمانی است تا وقتی می خواهیم کاروانی را اعزام کنیم بتوانیم پوشش دهیم. کمیته المپسک چون ردیف اصلی پاسخگوی یک سری رویدادهای مهم را نمی دهد درخواست متفرقه کردیم و با تدبیر دکتر صالحی امیری ردیف متفرقه را به ردیف اصلی تزریق کردیم. در سال ۱۴۰۰ قهرمانی ۶۸ و ۶۰۰ بوده  در حالیکه دبیر به این موضوع اعتراض داشت. صدای وی قطع شد و خبرنگاران که در سالن پایین حصور داشتند نتوانستند صدای وی را از تلویزیون بشنوند.

گلایه دبیر از وزارت ورزش

دبیر در ادامه به صالحی امیری گفت: من حضرتعالی را به عنوان مدیر قوی می شناسم. من هم جای شما بودم حتما این کار را می کردم. از وزارت ورزش هم گلایه داریم.  اینجا مجمع است و حق فدراسیون هاست بودجه خود را بخواهند. در بودجه متفرقه دست رییس باز است. وقتی قهرمان المپیک شدم چیزی نخواستم اما باید برای مجموعه زیر دستم حقش را بگیرم. بعد حرف که زدم گفتند سهم خواه است. من به آقایان هیات اجرایی به تک تک شما نقد دارم.

دبیر افزود: بودجه قهرمانی در سال ۹۶، سی و سه میلیارد بوده و بودجه متفرقه ۱۱ میلیارد بوده این بودجه الان باید به چه رقمی می رسید؟ من روی شاخص ها حرف دارم مالی نباید در این مجمع صحبت کند حسابرس باید حرف بزند.

رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: امدید شاخص ۱۰۰۰ گذاشتید، تکواندو ۹۹۹ شده بودجه اش را گرفته نوش جانش. اما چرا کشتی که ۱۸۰۰ را رد می کند را نگه می دارید؟ آقای کیکاووس سعیدی غیرواقع حرف می زند اقای نوبخت به فدراسیون ما آمد و ۷ و نیم میلیارد به ما داد ما از ترسمان گفتیم به کمیته بدهید که آن ها به ما بدهند. بعد اقای کیکاووس سعیدی ان را جزو اضافه تخصیص به کشتی می گذارد. کجا ۲۲۵ درصد دادید؟

دبیر افزود: هیات اجرایی بودجه ما را ۴ میلیارد می گذارد. آیا خرج یک اعزام می شود؟ من برای هر سفر ۷ میلیارد هزینه داریم بعد ۴ میلیارد می دهید؟ بعد ۲ میلیارد می دهید منت می گذارید؟

بعد از صحبت های علیرضا دبیر و به منظور مدیریت بیشتر مجمع، صالحی امیری از اعضای مجمع خواست که به خاطر دستورالعمل های زیاد مجمع کمتر صحبت کنند تا فرصت برای رسیدگی به همه محورها از دست نرود. وی البته توضیح کاملی هم از پیچیدگی های مالی ارائه کرد و گفت: صحبت های دبیر را قبول داریم اما منابع ورزش همین است، دولت قبل و فعلی ورزش کمک لازم را داشتند اما بیشتر از این در توان شان نیست، بودجه اصلی و لازم ورزش ۱۰۰ میلیون دلار است که هزینه یک فدراسیون در اروپاست.

صالحی امیری همچنین تاکید کرد که اولویت ما همیشه کشتی بوده است و از این به بعد هم باید این حمایت وجود داشته باشد.

انتقادات رئیس فدراسیون هاکی پذیرفته نشد

در حالی که صالحی امیری صحبت می‌کرد، قدیمی رئیس فدراسیون هاکی اعتراض کرد. صالحی امیری در جواب گفت که انتقادات قدیمی وارد نیست و او حرف قدیمی را متوجه نمی‌شود که چرا باید هاکی را به انتهای جدول. بودجه به صدر برساند. صالحی امیری همچنین به کنایه از داورزنی و علی مرادی گفت که بودجه خود را به هاکی بدهند.

بحث و کش ‌و قوس در مورد مسائل مالی در ادامه بیشتر شد طوریکه علیپور و باقرزاده هم به موضوع ورود کردند.  در این میان دبیر مجدد خطاب به برخی اعضای هیات اجرایی که پستی ندارد، صحبت هایی مطرح کرد.

ادامه مجادله دبیر با اعضای هیات اجرایی

این انتقادات در حال مطرح شدن بود که عزیزی رییس فدراسیون گلف نسبت به روندی که در پیش گرفته شده بود، انتقاد کرد و گفت: مجمع از حالت رسمی خارج شده و به گفتگوی دو نفره تبدیل شده است، آقای صالحی امیری لطفا خودتان مجمع را دست بگیرید تا به همه برنامه ها برسیم. 

در ادامه مجید شایسته صحبت های انتقادی و مداوم مطرح شده را مورد نقد قرار داد ‌و با یادآوری اقداماتی مانند بازسازی آکادمی، رسیدگی به وضعیت کمیته و … از تمام اقدامات انجام شده برای رسیدگی به وضعیت زیر ساخت ها را مرور کرد و خطاب به دبیر گلت: علی جان، شما قوی هستی و می توانی بودجه بگیری، بقیه فدراسیون ها به خاطر شرایط رشته های شان نمی توانند بودجه بگیرند، همین مسئله باعث‌ آسیب آنها شده بود به همین دلیل طی این مدت سعی کردیم به آنها توجه بیشتری داشته باشیم.

پاسخ شایسته به دبیر

شایسته مجدد خطاب به دبیر گفت: هیات اجرایی فقط از شما رای اعتماد نگرفته است، از همه اعضای مجمع رای گرفته است، اینکه بخواهید با یک جمله اعضای هیات اجرایی را در این مجمع به این بزرگی زیر سوال ببرید، اصلا درست نیست.

سجادی مجمع را ترک کرد 

وزیر ورزش در میانه مجمع کمیته ملی المپیک و در حالی که برگزاری مجمع به نیمه رسیده بود، محل آن را ترک کرد، بدین ترتیب ادامه مجمع بدون وی پیگیری  شد.

چرا انتخابات کمیته المپیک به تعویق افتاد؟

انتخابات کمیته ملی المپیک محور دیگر مجمع بود که صالحی امیری در رابطه با آن ابتدا به ایرادات اساسنامه در موارد مختلف و روند چند ساله ای که برای تصویب این اساسنامه طی شد، اشاره کرد و گفت: برای برگزاری انتخابات در تاریخ امروز آماده شده بودیم که بعضی دوستان به موضوع آیین نامه اشاره کردند و لزوم تصویب آن برای انتخابات، طی جلسه ای مطرح کردیم که اگر امکان داشت با آیین نامه قبل برگزار کنیم‌اما مخالفت شد چون ماهیت اساسنامه تغییر کرده بود. به همین دلیل انتخابات ۱۷ اسفندماه را لغو کردیم. 

درخواست تصویب آیین نامه و دو پیشنهاد برای انتخابات

وی ادامه داد: آیین نامه تدوین و در هیات اجرایی تصویب شده است خواهش می کنم امروز آن را تصویب کنیم تا طی سه چهار روز آینده آن را ترجمه کرده و برای کمیته بین المللی المپیک ارسال کنیم و در ادامه زودتر کارهای برگزاری مجمع انتخاباتی را انجام دهیم. در این زمینه دو پیشنهاد داریم، خود من تاکید دارم که بهار انتخابات برگزار شود اما در کل دو پیشنهاد دارم، یا همین بهار برگزار شود یا طبق برخی پیشنهادها به بعد بازی ها موکول شود.

صالحی امیری گفت که نیم ساعت فرصت دارید تا در این زمینه بحث کنید و به جمع بندی برسید.

تابع تصمیم اعضای مجمع هستیم

همچنین صالحی امیری به یک موضوع اشاره کرد و کفت: سال گذشته IOC نامه ای به تمام کشورها زد و اعلام کرد که تعویق یک تا دوساله انتخابات بلامانع است، آن زمان با سلطانی فر صحبت کردیم، به این نتیجه رسیدیم که به صلاح نیست، حالا هم هر تصمیمی بگیرید تابع آن هستیم.

در ادامه برخی روسای فدراسیون ها نظرات خود را در مورد برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک در بهار ۱۴۰۱ یا بعد از بازی های آسیایی مطرح کردند.

تبریک دبیر به صالحی امیری برای نیامدن!

در این بخش علیرضا دبیر گفت: آقای صالحی امیری می دانم که گفته اید در انتخابات شرکت نمی کنید و بابت این موضوع و تصمیم تان تبریک می گویم، وظیفه ما است که به این طرز فکر احترام بگذاریم، اما به نظر من اینکه انتخابات بهار برگزار شود یا بعد از بازی ها دو نتیجه مختلف دارد ‌و باید تکلیف هیات اجرایی هم مشخص شود. صفحه ۳۵ اساسنامه در مورد فدراسیون های عضو است، آن را مطالعه کنید.

وی اشاره ای هم به تعویق انتخابات کمیته در دوره علی آبادی داشت و یادآور شد که آن زمان به خاطر مشکلات اساسنامه فدراسیون ها، انتخابات به تعویق افتاد.

علیپور هم در ابن بخش گفت: با هر دو پیشنهاد موافقم اما اگر به بعد از بازی ها موکول شود بهتر است چون کمک می کند کاروان ایران در بازی های آسیایی و اسلامی نتیجه بهتر بگیرد.

نظر متفاوت دو رئیس فدراسیون در مورد زمان انتخابات

در این میان امیر صدیقی رئیس فدراسیون ووشو رای به برگزاری مجمع انتخاباتی در اولین فرصت ‌و در فصل بهار داد.

باقرزاده هم در این بخش مجمع گفت: ما در اساسنامه جدید یک‌اشتباه داشتیم، می توانستیم بگوییم آیین نامه توسط مجمع تصویب شود نه اینکه تصویب نهایی را به کمیته بین‌المللی المپیک بکشانیم به خصوص که انتخاب دبیر و خزانه دار طبق اساسنامه در حوزه اختیارات رییس کمیته شده است.

وی ادامه داد: حالا اشتباه کردیم‌ و انتخابات ۱۷ اسفند لغوشد، حق نیست به خاطر تعویق انتخابات به اعضای هیات اجرایی مانند رحیمی توهین شود، همه ما یک روز از ریاست فدراسیون ها می رویم باید حرمت ها حفظ شود. باور کنید رای دادن در مجمع دلی است نه از اجبار، حالا هم باید اول تکلیف آیین نامه مشخص شود بعد زمان انتخابات را مشخص کنیم. به نظر من و با تجربه ای که دارم، روند مصوبات در کمیته بین‌المللی المپیک طولانی است، بنابر این پیشنهادم این‌است که بعد از بازی های آسیایی انتخابات برگزار شود چون بعید است به این‌ زودی IOC  پاسخ ایران را بدهد، پس بهتر است به خاطر رویدادها انتخابات بعد بازی ها باشد بهتر است.

کشتی تمام پول ورزش را گرفته است!

صحبت های علیرضا دبیر در مجمع واکنش های زیادی داشت طوری که مهران تیشه گران رئیس فدراسیون ناشنوایان در بخشی از بحث و بررسی زمان انتخابات و بدون مقدمه گفت: کشتی تمام پول وزارت ورزش را گرفته است و باز هم مدعی است.

دبیر همچنان در حال صحبت بود که صالحی امیری با بیان این جمله «شما دیگه ساکت» او را به سکوت فراخواند.

میراسماعیلی: فدراسیون جودو مظلوم است

در این بخش آرش میر اسماعیلی هم نظرات خود را مطرح کرد، وی گفت: فدراسیون من مظلوم است. بودجه فدراسیون جودو ناچیز بود که پس از برگزاری جلسه، پرداخت شد. اگر دبیر هم صحبت می‌کند، دلسوزی برای من کشتی است و همه سعی می‌کنیم از رشته‌های خود دفاع کنیم. مجمع کمی به چالش کشیده شد، خواهشم این است که نباید به راحتی از سرنوشت کمیته المپیک بگذریم و نباید با یک صلوات و دست بلند کردن، رأی‌گیری کنیم، بلکه رای گیری باید مخفی و مکتوب باشد.

انتخابات کمیته ملی المپیک به بعد از بازیهای آسیایی موکول شد

تعیین زمان انتخابات کمیته ملی المپیک یکی از محورهای چهل و نهمین مجمع این کمیته بود که امروز برگزار شد. با نظر موافق اعضای مجمع مصوب شد که انتخابات کمیته ملی المپیک بعد از بازی های آسیایی برگزار شود. در این مجمع ۱۷ نفر به برگزاری انتخابات در فصل بهار و ۲۲ نفر به برگزاری آن بعد از بازی‌های آسیایی رای دادند و به این ترتیب انتخابات کمیته ملی المپیک به بعد از بازی‌های آسیایی هانگژو موکول شد. پیش از این قرار بود انتخابات این کمیته امروز برگزار شود اما به خاطر آماده نبودن آیین نامه لغو شد.

دو فدراسیون عضو جدید مجمع کمیته ملی المپیک شدند

بررسی درخواست دو فدراسیون‌ اتومبیلرانی و موتورسواری و همچنین کونگ‌فو و هنرهای رزمی برای عضویت در مجمع کمیته ملی المپیک در نشست امروز بررسی و برای آن رای گیری شد و در نهایت اعضای مجمع به آن رأی مثبت دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.