غیبت مدعیان اصلی آسیا و زنگ خطر برای ایران/ «قایقرانی» غرق نشود!

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات قایقرانی آبهای آرام قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۲ بعد از چندین سال وقفه به دلیل کرونا رده سنی بزرگسالان و پاراکانو فروردین سالجاری به میزبانی تایلند برگزار شد که ملی پوشان ایران موفق به کسب ۲۵ مدال از این مسابقات شدند. مدال هایی که با واقعیت قایقرانی ایران و نتایجی که در گذشته بدست آمده بود همخوانی ندارد.

ایران در شرایطی با رقیبانی چون قزاقستان، ازبکستان، تایلند، اندونزی، چین تایپه و هند رقابت کرد که برخی مدعیان اصلی قهرمانی آسیا و کشورهایی که مدال های پرتعداد را درو می کردند غایب بودند. چین، کره جنوبی و شمالی، ژاپن، تاجیکستان، ویتنام که خود را برای بازیهای آسیایی هانگژو آماده می کنند در این مسابقات شرکت نداشتند.

مسابقات قایقرانی آبهای آرام آسیا برخلاف بازیهای آسیایی و المپیک که در ۱۲ ماده است، در ۳۵ ماده برگزار می شود و این تعداد برگزاری مواد به افزایش تعداد مدالها می انجامد به طوریکه در تایلند ۱۰۵ مدال در بخش زنان و مردان توزیع شد. اما برای ارزیابی و پیش بینی درست تعداد مدال ها در بازیهای آسیایی باید دید پاروزنان در چه مواد المپیکی صاحب نشان شده اند.

غیبت مدعیان اصلی آسیا و زنگ خطر برای ایران/ «قایقرانی» غرق نشود!

ایران آخرین بار در سال ۲۰۱۷ در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا شرکت کرد و در آن سال با کسب ۱۰ مدال شامل یک طلا، ۴ نقره و ۵ برنز بعد از قزاقستان قدرت اول قایقرانی آبهای آرام آسیا، چین و ازبک چهارم شد. اما این بار با کسب ۱۳ طلا، ۵ نقره و۲ برنز در رده اول رتبه بندی آسیا قرار گرفت و از قزاقستان و ازبکستان دو کشور صاحب سبک قایقرانی بالاتر ایستاد. نمایندگان ایران در مسابقات بخش پاراکانو هم صاحب ۲ طلا، ۲ نقره و یک برنز شده و در بخش اسلالوم هم که قبل از این رقابت ها برگزار شد دو مدال بدست آوردیم.

سهم قایقرانی آبهای آرام ایران در بازیهای آسیایی جاکارتا ۳ مدال، اینچئون کره ۴ مدال، گوانگژو چین ۳ مدال و دوحه قطر ۲ مدال بوده است.

پاروزنان کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیای تایلند ۲۰۲۲ در مواد المپیکی و بازیهای آسیایی سهم قابل توجهی در کسب مدال طلا داشتند به طوریکه در کانوی دو نفره ۲۰۰ متر مردان، کانوی دو نفره هزار متر مردان، کایاک دو نفره ۲۰۰ متر مردان، کایاک چهار نفره ۵۰۰ متر مردان، کایاک تک نفره ۲۰۰ متر زنان و کایاک تک نفره ۵۰۰ متر زنان صاحب مدال طلا شدیم. در کایاک تک نفره ۲۰۰ متر مردان برنز و در کایاک دو نفره ۵۰۰ متر زنان هم صاحب مدال نقره شدیم. به این ترتیب قایقرانان از بین ۱۲ ماده المپیکی و بازیهای آسیایی در ۹ ماده مدال گرفتند و در مواد کانوی زنان و یک ماده کانوی مردان بدون مدال ماندند.

غیبت مدعیان اصلی آسیا و زنگ خطر برای ایران/ «قایقرانی» غرق نشود!

قایقرانی ایران بعد از چندین سال وقفه در برگزاری مسابقات قهرمانی آبهای آرام آسیا این بار به مربیگری «پدرو» مربی برزیلی خود در این رویداد حاضر شد. عملکرد این مربی اهل قاره آمریکای جنوبی در مدت کوتاه حضور چند ماهه اش بهبود رکوردهای پاروزنان و افزایش مدال ها در مسابقات برون مرزی بود به طوریکه برای اولین بار توانستیم با چهره های جدید و قایقرانان جوان در رده سنی بزرگسال از قزاقستان و ازبکستان دو قدرت اول قایقرانی آبهای آرام آسیا پیشی بگیریم و به طور قطع این مسئله می تواند آینده درخشانی را پیش روی قایقرانی ایران داشته باشد.

با این حال نتایجی که در مسابقات اخیر رقم خورد نباید فدراسیون قایقرانی را گول بزند چرا که چند کشور اصلی و مدعی آسیا که خود را آماده حضور در بازیهای آسیایی می کنند در این رویداد غایب بودند و طبیعی است زمانی که مدعیان نباشند برای کشورهایی مثل ایران این فرصت فراهم می شود که تعداد مدال هایش را بیشتر کند.

اگر نتایج قایقرانی ایران در مسابقات اخیر واقعی و براساس توانایی بالای ورزشکاران باشد باید در بازیهای آسیایی هم که کشورهایی مثل چین، کره جنوبی و ژاپن هم حضور دارند همین نتایج تکرار شود یا با کمترین فاصله تعداد مدال ها به دست بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.