۞ نکته آموزشی:
اغلب مردم با چنان عجله و شتابي به سوي داشتن يك زندگي خوب حركت مي كنند، كه از كنار آن رد مي‌شوند.
Wednesday, 5 October , 2022
امروز : چهارشنبه, ۱۳ مهر , ۱۴۰۱ - 10 ربيع أول 1444
شناسه خبر : 412782
  پرینت تاریخ انتشار : 14 شهریور 1401 - 23:15 |
استاندار خوزستان:

طرح غدیر کیفیت و اطمینان‌بخشی تامین آب را افزایش می‌دهد

استاندار خوزستان با اشاره به ویژگی‌های طرح آبرسانی غدیر گفت: این طرح استانداردهای کیفیت آب و اطمینان بخشی تامین آب در خوزستان را به شکل چشمگیر افزایش می‌دهد.
طرح غدیر کیفیت و اطمینان‌بخشی تامین آب را افزایش می‌دهد
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

صادق خلیلیان در گفت و گوی رادیویی در خصوص ویژگی‌ها و مزایای طرح بزرگ آبرسانی غدیر اظهار کرد: طرح بزرگ آبرسانی غدیر که بنا بود سه ساله انجام شود با پیگیری و تمهیدات اندیشیده شده از سوی دولت در مدت زمان ۱۰ ماه به بهره‌برداری رسید که این اقدام در نوع خود بی‌نظیر است.

وی با بیان اینکه در مرحله اول اجرای این طرح رودخانه کرخه به عنوان منبع تامین آب انتخاب شده بود، بیان کرد: در طرح میان مدت، رودخانه دز که از نظر کیفیت آب از سطح استانداردهای بالای جهانی برخوردار است، به عنوان منبع تامین کننده قرار گرفته است. میزان EC (شوری آب) رودخانه دز بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ میکروموس است در حالی که همین شاخص در کرخه به ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ میکروموس می‌رسد.

استاندار خوزستان تامین آب ۵۲ درصد از جمعیت شهری و روستاهای استان خوزستان و پایدارسازی تامین آب را از جمله مزایای مهم طرح عنوان کرد.

وی ضمن تشریح مشخصات فنی طرح بیان کرد: در طرح آبرسانی غدیر از خدمات فنی و مهندسی جوانان کشور بهره‌گیری شده است و تجهیزات به کار رفته نیز از تولیدات داخلی هستند که اتفاقی مهمی در اجرای این ابر پروژه به شمار می‌رود.

خلیلیان عبور تاسیسات طرح از زیر رودخانه کرخه را از دیگر ویژگی‌های این پروژه دانست و گفت: در این طرح ۱۰ پمپ بزرگ در مجموع ۱۰ متر مکعب بر ثانیه آب را از رودخانه دز منتقل می‌کند و در حال حاضر نیز ۱۰ متر مکعب بر ثانیه آب از کرخه منتقل می‌شود که اتصال همزمان منابع آبی ۲ رودخانه به این طرح علاوه بر افزایش قدرت انعطاف در تامین آب، مشکلات ناشی از تنش آبی به ویژه در شرایط خشکسالی در مناطق مرکزی، غربی و جنوب غربی استان خوزستان را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد.

گفتنی است طرح آبرسانی غدیر به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی خاورمیانه، جمعه ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ با حضور آیت الله سیدابراهیم رییسی، رییس جمهور و صادق خلیلیان، استاندار خوزستان و علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در اهواز به بهره‌برداری رسید.

 

منبع: ایسنا

به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.