طرح غدیر کیفیت و اطمینان‌بخشی تامین آب را افزایش می‌دهد

صادق خلیلیان در گفت و گوی رادیویی در خصوص ویژگی‌ها و مزایای طرح بزرگ آبرسانی غدیر اظهار کرد: طرح بزرگ آبرسانی غدیر که بنا بود سه ساله انجام شود با پیگیری و تمهیدات اندیشیده شده از سوی دولت در مدت زمان ۱۰ ماه به بهره‌برداری رسید که این اقدام در نوع خود بی‌نظیر است.

وی با بیان اینکه در مرحله اول اجرای این طرح رودخانه کرخه به عنوان منبع تامین آب انتخاب شده بود، بیان کرد: در طرح میان مدت، رودخانه دز که از نظر کیفیت آب از سطح استانداردهای بالای جهانی برخوردار است، به عنوان منبع تامین کننده قرار گرفته است. میزان EC (شوری آب) رودخانه دز بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ میکروموس است در حالی که همین شاخص در کرخه به ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ میکروموس می‌رسد.

استاندار خوزستان تامین آب ۵۲ درصد از جمعیت شهری و روستاهای استان خوزستان و پایدارسازی تامین آب را از جمله مزایای مهم طرح عنوان کرد.

وی ضمن تشریح مشخصات فنی طرح بیان کرد: در طرح آبرسانی غدیر از خدمات فنی و مهندسی جوانان کشور بهره‌گیری شده است و تجهیزات به کار رفته نیز از تولیدات داخلی هستند که اتفاقی مهمی در اجرای این ابر پروژه به شمار می‌رود.

خلیلیان عبور تاسیسات طرح از زیر رودخانه کرخه را از دیگر ویژگی‌های این پروژه دانست و گفت: در این طرح ۱۰ پمپ بزرگ در مجموع ۱۰ متر مکعب بر ثانیه آب را از رودخانه دز منتقل می‌کند و در حال حاضر نیز ۱۰ متر مکعب بر ثانیه آب از کرخه منتقل می‌شود که اتصال همزمان منابع آبی ۲ رودخانه به این طرح علاوه بر افزایش قدرت انعطاف در تامین آب، مشکلات ناشی از تنش آبی به ویژه در شرایط خشکسالی در مناطق مرکزی، غربی و جنوب غربی استان خوزستان را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد.

گفتنی است طرح آبرسانی غدیر به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی خاورمیانه، جمعه ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ با حضور آیت الله سیدابراهیم رییسی، رییس جمهور و صادق خلیلیان، استاندار خوزستان و علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در اهواز به بهره‌برداری رسید.

 

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.