یک مستند: مجالِ مجددِ مجید/ انتظامی: عاشق ایرانم

او سال هاست که یکی از قله نشینان موسیقی متن فیلم در ایران است. آثارش ماندگار است و نمی شود کسی را در ایران یافت که اثری از او نشنیده باشد. گر چه فرزند آقای بازیگر؛ استاد عزت الله انتظامی است اما با سال ها تلاش و عشق ورزیدن به کارش، توانسته از زیر سایه نام بلند پدر بیرون بیاید و برای خود هنرمندی مستقل، خودساخته و اثرگذار باشد. 

قرار بود در هفته دفاع مقدس، مجید انتظامی با رهبری ارکستر ملی ایران، کنسرت «همراه با خاطره ها» را در تالار وحدت اجرا کند. اما این کنسرت در زمان تعیین شده، اجرا نشد و قرار است در وقتی دیگر، برگزار شود. در این برنامه آثاری از موسیقی متن فیلم هایی که انتظامی ساخته است، آماده اجرا شده بود. این کنسرت، پس از ده سال دوری انتظامی از صحنه موسیقی، آماده شده بود.

در کنار نوازندگان ارکستر ملی ایران، نوازندگان دیگری که بیشتر، در حوزه موسیقی پاپ شناخته شده اند نیز با انتظامی همکاری داشته اند. 

یک مستند: مجالِ مجددِ مجید/ انتظامی: عاشق ایرانم
مجید انتظامی؛ آهنگساز

فیروز ویسانلو، نوازنده شناخته شده گیتار، یکی از هنرمندانی است که میهمان ارکستر ملی است و در برخی از قطعات به یادماندنی انتظامی، نوازندگی می کند. او معتقد است که آثار انتظامی جزو آن دسته موسیقی هایی است که از بار علمی برخوردار و کمتر کسی در ایران از چنین توانایی بهره مند است. 

نصیر حیدریان، رهبر ارکستر سمفونی و ارکستر ملی است و چند سالی است که با این دو ارکستر برنامه های منظمی اجرا می کند. او در این برنامه، به عنوان مشاور یا همراه آقای انتظامی حضور دارد و دورادور عملکرد نوازندگان ارکستر را رصد می کند. او می گوید که آثار آقای انتظامی، برای اجرا، جزو آثار سخت است و می تواند تمرینی مناسب برای ارتقای توانایی نوازندگان باشد. 

رازمیک اوحانیان هم که رهبر گروه کر تهران است، ۲۰ سال سابقه همکاری با مجید انتظامی در اجرای آثار او را در کارنامه اش دارد. او موسیقی انتظامی را سرشار از احساس و دارای ملودی های ارزشمند می داند.

محسن شریفیان نیز که همه او را با گروه مشهور لیان می شناسند، برای نخستین بار به عنوان نوازنده نی انبان با مجید انتظامی همکاری می کند. او می گوید که همکاری با انتظامی برای او یک افتخار است.

بابک ریاحی پور، از آن دست نوازندگانی است که همواره تلاش کرده در آثاری که به دنبال جریان سازی و حرف تازه در موسیقی هستند، حضور داشته باشد. این نوازنده گیتارباس، جنبه بدعت گذار مجید انتظامی را می ستاید و معتقد است که آثار او، صاحب ارزش های والای هنری است.

رضا تاجبخش هم پیانیستی است که دوست داران موسیقی پاپ او را در گروه های حرفه ای، بسیار دیده اند. او که سابقه شانزده ساله در همکاری با آقای انتظامی دارد، موسیقی او را دارای ارزش هایی می داند که اغلب آثار امروز، فاقد آن هستند. 

یک مستند: مجالِ مجددِ مجید/ انتظامی: عاشق ایرانم
تمرین ارکستر ملی ایران به رهبری مجید انتظامی در تالار وحدت؛ تهران

مجید انتظامی هم معتقد است که آثاری که او تا به حال نوشته، چیزی ورای فیلم های آنها نبوده، بلکه برگرفته از شخصیت ها و حال و هوای درون شان بوده است. او می گوید که با شخصیت های فیلم هایی که برایشان موسیقی نوشته، لحظه به لحظه زندگی کرده و با حال و احساس آنان، زیسته است. 

او می گوید کسانی که موسیقی اش را دوست دارند، در زمره آنانی هستند که وطن شان را بسیار دوست می دارند. بنابراین می گوید که او نیز عاشق ایران است و با وجود همه مشکلات و کاستی ها، تحت هیچ شرایطی حاضر نیست که آن را ترک کند. 

صحبت های مجید انتظامی و نوازندگانی دیگر را در مستند «مجال مجدد مجید» که ضمیمه این خبر است ببینید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.